СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

 

 

Пратениците од мнозинството предводено од СДСМ денеска во Собранието ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк. Законското решение е согласно договорот постигнат со претставниците на студентските собранија и предвидува субвенциониран студентски оброк да продолжи да се исплатува по старите критериуми до 15.3.2023 година. Меѓутоа, опозициската ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за студентски оброк. ВМРО-ДПМНЕ е против интересите на студентите. Тоа е партијата која своевремено ги тепаше и злоупотребуваше студентите за свои партиски цели, се вели во соопштението од СДСМ.

Од партијата велат дека за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, тие го слушаат гласот на студентите и работи за подобрување на студентскиот стандард, низ инклузивност и дијалог.

Студентските собранија се вклучија во работните групи кои треба да го креираат системското решение за субвенционираниот оброк најдоцна до 15 март 2023 година. Веќе е организирана дискусија со претставници на студентските собранија, со цел креирање на Акциски план за подобрување на условите во студентските домови, велат од СДСМ.

Со поддршка на германската развојна банка обезбедени се 20 милиони евра со кои ќе се реконструираат студентските домови и неопходно е да се започне со најприоритетните како домот „Стив Наумов“. Со години во оваа држава студентите немаше кој да ги седне на маса. СДСМ ги слуша проблемите на студентите, работи за нив и ги вклучува во носењето на политиките, коишто ги засегаат, се вели во соопштението.

18.11.2022 - 17:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега