Само еден хоспитализиран ковид пациент во Скопје во последните 24 часа

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 37 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град.
 
Во последното деноноќие, на Институтот за ТБЦ немало приеми.
Еден пациент е примен   во ковид центарот во ГОБ 8 Септември.  На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во текот на вчерашниот ден немало приеми.
Во изминатите 24 часа дома се пуштени 2 оздравени пациенти.
 
Во  ковид центарот на Институтот за ТБЦ се лекуваат 2 пациенти.
 
Во ГОБ 8 Септември има вкупно 14 болни, а на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 22
пациенти.
 
Вкупно 37 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.
 
Бројот на приеми во изминативе денови се намалува и утрово до 8 часот имало 90 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.
 
Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.
13.06.2021 - 11:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега