САД признаа дека во нападот со дрон во Кабул биле убиени 10 цивили, од кои седум деца

САД признаа дека ниту еден борец на Исламска држава, од огранокот во Авганистан, не бил убиен во нападот со дрон во Кабул на 29 август, туку загинале 10 цивили, меѓу кои седум деца.

Американската воена истрага за смртоносниот напад со беспилотни летала во Кабул во август покажа дека загинале 10 цивили, а целното возило најверојатно воопшто не било поврзано со ИСИС-К, изјави генералот Френк Мекензи, врховен генерал на американската Централна команда.

Мекензи им рече на новинарите во Пентагон дека нападот е „грешка“.

„Нападот беше извршен со сериозно верување дека ќе спречи непосредна закана за нашите сили и евакуираните на аеродромот, но тоа беше грешка и искрено се извинувам“, рече Мекензи.

Мекензи додаде дека е „целосно одговорен за овој напад и овој трагичен исход“.

Пентагон тврдеше дека најмалку еден напаѓач на ИСИС-К и тројца цивили загинале во нападот на 29 август. Во пресрет на нападот, операторите со дронови го следеле нападнатиот двор четири до пет минути.

Американски службеник изјавил за Си -Ен -Ен дека во тоа време пред американскиот напад, тој имал најмалку 60 различни разузнавачки извештаи за закани против американските сили на меѓународниот аеродром Хамид Карзаи.

 

17.09.2021 - 21:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега