САД поддржуваат укинување на патентите за вакцини против корона

Соединетите држави поддржуваат укинување на заштитата на интелектуалната сопственост за вакцината против коронавирусот, со цел да се забрза производството и дистрибуцијата на овие скапоцени серуми во светот, објави во средата администрацијата на американскиот претседател Бајден.

„Ова е глобална здравствена криза, а вонредните околности на пандемијата на Ковид-19 бараат вонредни мерки“, изјави претставникот на американската трговија Кетрин Тај.

 

„Администрацијата силно верува во заштитата на интелектуалната сопственост, но за да се стави крај на оваа пандемија, таа поддржува укинување на овој вид заштита за вакцините против корона“, рече таа, додавајќи дека Вашингтон „активно“ бил вклучен во преговорите со Светската трговска организација за да се овозможи укинување на овие патенти.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.05.2021 - 22:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега