Русите позираа во уништената Авдиивка со мапа на „рускиот свет“, на мапата е и Балканот

Денеска на социјалните мрежи се прошири фотографија на која двајца Руси во униформи позираат во Авдиивка, првиот украински град освоен од руските сили во последните осум месеци од војната.

Двајца Руси позираат пред уништената зграда додека носат знаме со натпис „Руски свет“. На знамето има карта на која со сина боја е нацртана територијата на т.н. на „рускиот свет“, кој покрај Русија го опфаќа целиот Балкан, Балтикот, Грција, Казахстан, Киргистан, Таџикистан…

28.02.2024 - 19:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега