Русин напиша на снегот: „Не за војна“, заврши во затвор

 

Рускиот суд осуди на 10 дена затвор маж кој на снегот на влезот на лизгалиштето во паркот Горки во Москва напишал „Не за војна“.

Според судските документи, инцидентот се случил на 23 ноември, а лицето по име Дмитриј Фјодоров е осудено следниот ден откако полицијата го привела.

Полицијата тврди дека неговиот чин може да се смета за граѓански прекршок според законот, кој ги таргетира сите за кои се смета дека јавно дејствувале за да ги дискредитираат руските вооружени сили, прекршок кој во неговиот случај се казнува со парична казна.

Новите закони за сузбивање на несогласувањето дојдоа веднаш откако претседателот Владимир Путин испрати десетици илјади војници во Украина во февруари 2022 година во, како што рече, „специјална воена операција“. За оние кои се противат на руската војна во Украина, јавното говорење оттогаш стана ризично, а критичарите велат дека речиси 20.000 луѓе се приведени и повеќе од 800 кривични случаи се отворени.

29.11.2023 - 20:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега