Русија по 30 години ќе остане без „Мекдоналдс“

Во март „Мекдоналдс“ ги затвори сите свои ресторани во Русија, вклучувајќи ја и култната локација на плоштадот Пушкин.

Како дел од излегувањето, компанијата очекува да забележи безготовински трошок од околу 1,2 милијарди до 1,4 милијарди долари.

„Хуманитарната криза предизвикана од војната во Украина и брзото и непредвидливо работно опкружување го наведоа ‘Мекдоналдс’ да заклучи дека бизнис-делувањето во Русија веќе не е одржливо“, велат од компанијата.

16.05.2022 - 14:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега