Русија ќе ѝ подари ракетен систем „Искандер-М“ на Белорусија

Русија ќе испрати проектили способни да носат нуклеарни боеви глави во Белорусија во следните неколку месеци, изјави рускиот претседател Владимир Путин за време на средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко.

 

„Во следните месеци ќе пренесеме тактички ракетни системи Искандер-М во Белорусија, кои можат да користат балистички или крстаречки ракети во нивните конвенционални и нуклеарни верзии“, рече Путин.

Тој понуди и надградба на белоруски воени авиони.

„Многу Су-25 (авиони) се во служба на белоруската армија. Тие би можеле соодветно да се надградат“, рече Путин, додавајќи: „Оваа модернизација треба да се изврши во фабриките за авиони во Русија и соодветно да започне обуката на персоналот“, рече тој.

„Ќе се договориме како да го постигнеме тоа“, додаде Путин.

Лукашенко минатиот месец изјави дека неговата земја купила од Русија ракети Искандер со нуклеарни способни и противвоздушни ракетни системи С-400.

26.06.2022 - 10:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега