Рим: Пожар ја зафати болницата, пронајдени 3 мртви пациенти, а изгоре целата мртовечница

 

Тројца пациенти загинаа, додека повеќе од 200 беа евакуирани од болницата Тиволи во предградието на Рим каде што избувна голем пожар во текот на ноќта.

Според локалните медиуми, пожарот избувнал во просториите на клиниката, кои се наоѓаат два ката под земјата, по што ги зафатил мртовечницата и првиот кат од болницата. Другите одделенија немаше да бидат погодени, но многу густ чад ја зафати целата болница, поради што беше потребна евакуација.

Најмалку еден од пациентите починал од недостаток на кислород.

Покрај тројцата повредени пациенти, пронајдено е и телото на едно лице кое било задржано во мртовечницата.

Јавното обвинителство во Тиволи отвори истрага за пожарот во болницата Сан Џовани Евангелиста и наредена е обдукција на телата на жртвите за да се утврдат причините за смртта

Членовите на семејството на пациентот кој почина во Тиволи бараат итна истрага.

„Сакаме да се разјаснат причините за смртта на нашата мајка. Ни кажаа дека починала кога избувнал пожарот, но не од чадот. Таа имаше 84 години и имаше проблеми со белите дробови. Таа е хоспитализирана на третиот кат. Сега нејзиното тело е во болничката капела бидејќи не можело да се однесе во мртовечница“, велат членовите на семејството на жртвата Џузепине Фака.

Тврдат дека за трагедијата дознале од вестите.

„Ни кажаа дека нашата мајка не умрела од пожарот, иако починала во исто време. Ја сакаме вистината“, вели ќерката на жртвата.

09.12.2023 - 10:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега