Рекорден број на новозаразени - 32 починаа како последица на Ковид

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
 
Во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 654, Куманово – 116, Битола – 86, Велес – 68, Прилеп – 64, Тетово – 56, Гостивар – 55, Кавадарци, Штип и Охрид – по 44, Струмица – 38, Гевгелија – 35, Кичево – 25, Неготино -22, Кочани и Радовиш – по 15, Пробиштип – 14, Струга, Свети Николе, Дебар, Берово и Виница – по 11, Валандово – 10, Крива Паланка и Ресен – по 9, Богданци – 7, Македонска Каменица – 5, Кратово и Македонски Брод – по 4, Пехчево и Дојран – по 3, Делчево, Крушево и Демир Капија – по 2, Демир Хисар – 1.
 
Регистрирани се 587 оздравени пациенти од:
Скопје – 316, Прилеп – 31, Куманово – 26, Велес – 23, Тетово – 22, Кавадарци и Битола – по 18, Гостивар – 17, Неготино -14, Штип, Струмица и Гевгелија – по 13, Крива Паланка – 8, Берово и Крушево – по 6, Кочани, Кичево, Ресен и Пробиштип – по 5, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Охрид, Радовиш, Виница, Валандово и Демир Капија – по 2, Делчево – 1.
 
Пријавени се вкупно 32 починати лица: 13 од Скопје (84г,83г,77г,75г,73г,68г,66г,64г, 63г,63г,51г ,42г и 41г), по 2 пациенти од Прилеп (79г и 68г), Куманово (70г и 61г), Гостивар (72г и 69г), Кавадарци (88г и 49г), Штип (84г и 79г), Струмица (86г и 80г) и Неготино (81г и 67г), а по еден пациент е пријавен од Велес (70г), Охрид (79г), Струга (72г), Гевгелија (58г) и Делчево (33г). Триесет пациенти се починати во болнички услови, а двајца во домашни услови.
 
Направени се 4.445 тестови преку: ИЈЗ-969, ЦЈЗ Скопје-103, ЦЈЗ Битола-119, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-12, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–79, МАНУ-180, Жан Митрев (Филип Втори)-166, Авицена-415, Биотек-344, Систина-329, лабораторија Лаор-256, Синлаб-67, Ремедика-51, Плодност – 0, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.345.
 
Досега во земјата се направени вкупно 625.255 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 130.022, бројката на оздравени пациенти е 106.979, на починати е 3.781, а бројот на активни случаи изнесува 19.262.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 58218, активни 9654
Прилеп 7061, активни 1078
Куманово 6860, активни 870
Тетово 6329, активни 611
Гостивар 4548, активни 489
Велес 4486, активни 696
Кавадарци 4451, активни 721
Битола 4419, активни 745
Штип 4271, активни 439
Охрид 4130, активни 750
Струмица 3254, активни 338
Струга 2678, активни 225
Кочани 2244, активни 237
Кичево 2011, активни 178
Неготино 1932, активни 395
Гевгелија 1827, активни 384
Свети Николе 1267, активни 119
Крива Паланка 1070, активни 105
Ресен 1001, активни 159
Радовиш 901, активни 114
Дебар 859, активни 55
Делчево 842, активни 88
Берово 843, активни 117
Пробиштип 695, активни 102
Виница 611, активни 72
Валандово 515, активни 82
Крушево 433, активни 125
Богданци 408, активни 74
Демир Капија 355, активни 81
Кратово 330, активни 28
Демир Хисар 323, активни 41
Македонски Брод 296, активни 31
Пехчево 233, активни 33
Македонска Каменица 208, активни 14
Дојран 113, активни 12
 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2021 - 18:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега