Рекорд во Канада: Бројот на жители лани се зголеми за повеќе од еден милион луѓе

 

Населението на Канада порасна за повеќе од еден милион луѓе првпат минатата година, објави владата.

Населението на земјата се зголемило од 38.516.138 на 39.566.248 луѓе, објави канадската статистика. Тоа ја означи и највисоката годишна стапка на раст на населението во Канада, 2,7 отсто, од 1957 година, пишува Би-би-си.

Зголемувањето беше делумно поттикнато од владините напори да регрутира мигранти во земјата за да се олесни недостигот на работна сила, соопшти канадската статистика. Земјата зависи и од миграцијата за да го поддржи нејзиното стареење на населението.

Но, канадската статистика вели дека зголемувањето на бројот на постојани и привремени имигранти исто така може да претставува дополнителни предизвици за некои региони во земјата во однос на домувањето, инфраструктурата и транспортот и обезбедувањето услуги за населението.

Меѓународната миграција претставува речиси 96 отсто од растот на населението, се вели во соопштението за печатот. Премиерот Џастин Трудо направи напори да привлече повеќе имигранти во земјата по доаѓањето на власт во 2015 година. Минатата година владата објави план за пречек на половина милион имигранти годишно до 2025 година.

Канадската влада исто така прифаќа луѓе погодени од војната во Украина, хуманитарната криза во Авганистан и земјотресите во Турција и Сирија. Најавено е продолжување на програмата, која нуди привремено преселување на Украинците и членовите на нивните семејства. Досега се одобрени над 600.000 апликации од речиси еден милион пристигнати, а повеќе од 130.000 луѓе пристигнале во Канада како дел од иницијативата.

23.03.2023 - 19:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега