Радев од Берлин: Не смееме да дозволиме легитимација на македонизмот

Бугарскиот претседател Румен Радев по средбата со германскиот државен врв во Берлин кажа дека не смее да се дозволи легитимација на македонизмот, зашто во Европската унија нема место за идеологии на поранешна Југославија.

Како што пренесуваат бугарските медуми, Радев кажа дека нема да отстави од ветото за Македонија во ЕУ.

„Бугарија треба да работи за да добие нови партнери, а не да создаде проблеми. Не треба да дозволиме нашата национална позиција за Северна Македонија да стане заложник на конфликтот во Украина. Војната во Украина е загуба за цела Европа“, вели Радев.

16.05.2022 - 18:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега