Путин се вози во оклопен воз и има железничка станица само за него

За потребите на рускиот претседател Владимир Путин, изградена е тајна мрежа на железници и станици кои водат до неговите главни резиденции.

Се претпоставува дека Путин почнал да го фаворизира железничкиот транспорт од безбедносни причини, објави рускиот Центар за досие.

Есента 2022 година, во близина на селото Долги Бороди во националниот парк Валдај, најблиската населба до резиденцијата на Путин, Валдај, беше откриена заштитена железничка станица со хелиодром. Тројца локални жители изјавија дека станицата и специјалната железница се изградени само за шефот на државата, а чуварите го бркаат секој што ќе се приближи до оградата.

Претходно, пругата кај Валдај беше во ужасна состојба, по неа можеше да се патува не повеќе од 15-25 km/h. Кога почнаа да ја подготвуваат пругата за резиденцијата во Валдај, беше поправен дел од постоечката пруга по која требаше да помине возот на Путин, а оние делници каде што не сообраќа не беа поправени. Според сателитски снимки, станицата и железницата за Путин во Валдај биле изградени во 2019 година.

Втората станица во Ново-Огарјово се појави во 2015 година. Се наоѓа на 400 метри од резиденцијата на Путин во Подмосковље. Земјиштето под станицата беше повлечено од приватна сопственост во корист на Федералната служба за заштита со одлука на тогашниот премиер Дмитриј Медведев. Самата специјална станица е наменета за мал број вагони и е скриена зад висока ограда на која се поставени камери за надзор на секои 10 метри.

За запирање на возовите во третата резиденција во Сочи „Бочаров Ручеј“ во 2017 година, се појавија платформа и нова ќорсокак железничка линија, скриени од шините по кои електричните возови се движат покрај висока ограда.

Оклопниот воз на Путин е стациониран во депото на станицата Москва-Каланчевскаја, каде што има затворена станица за ВИП лица. Оваа специјална станица се уште е во функција, високата ограда околу неа е дополнително засилена со бодликава жица. Во 2017 година е поставен нов пат директно до платформата на ВИП станицата на Каланчевскаја. Специјалниот воз на претседателот и припаѓа на компанијата Гранд Сервис Експрес, која е поврзана со блискиот пријател на Путин, Јуриј Ковалчук.

Путин почна почесто да патува со оклопен воз наместо со авион, особено од есента 2021 година, кога руската армија почна да се подготвува за војна. По почетокот на војната, тој се почесто го вози, особено до неговата омилена резиденција во Валдај.

Можеби Путин го фаворизираше оклопниот воз од безбедносни причини. За разлика од авионот, потешко е да се следи возот бидејќи нема услуги за следење на патнички воз во реално време. Оклопниот воз има вагон за спиење и работна преграда, вагон за придружник и специјален вагон за поврзување. Однадвор оклопниот воз е сличен на обичен воз, а на покривот е поставена специјална опрема.

14.02.2023 - 19:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега