Протести и знамиња на половина копје ширум Грција поради Аја Софија (ВИДЕО)

Во Атина и Солун почнаа протести поради претворањето на Аја Софија од православна црква во џамија.

Како што јавува Еуроњуз, на пладне црквените ѕвона заѕвонија во жалост ширум Грција, а знамињата се спуштени на половина копје.

Поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јероним II, промената ја нарече „нечесен поразен дел“, додавајќи дека денеска е „ден на жалост за сите христијани“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.07.2020 - 21:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега