Присуство потврдиле 40 Бугари: „Фондација Македонија“ ги повикува младите на гробот на Гоце Делчев

 

„Фондација Македонија“ која се декларира како бугарска културна и образовна организација, поладнево од својот профил на Фејсбук упати повик до сите Бугари во Скопје, а особено до помладите, да присуствуваат на одбележувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев кое ќе се одржи в сабота во Скопје.

Во објавата се додава дека организацијата добила потврда од повеќе од 40 Бугари од Скопје и од земјава дека ќе присуствуваат на чествувањето на 4 февруари во црквата „Св. Спас“.

„Апел до сите Бугари во Скопје, особено до младите: Дојдете во сабота на гробот на Гоце заедно да му оддадеме чест во 11:30 часот на паркингот на Калето. Досега над 40 Бугари од Скопје и Северна Македонија ни потврдија дека ќе дојдат“, се наведува во објавата на бугарската оранизација „Фондација Македонија“.

02.02.2023 - 20:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега