Принцот Вилијам во ненадејна посета на британските војници во Полска

 

Принцот од Велс им се заблагодари на британските војници за одбраната на нашите слободи, како што рече, во тајната посета на воената база во Полска во близина на границата со Украина.

Посетата на принцот Вилијам на Жешов во југоисточна Полска беше чувана во тајност поради безбедносни грижи додека тој не замина и не пристигна во главниот град Варшава.

Тој им рекол на британските војници: „Ви благодарам за сè што правите овде.“

Принцот истакнал дека сака лично да им се заблагодари што се грижат за безбедноста на сите и будно ја следат ситуацијата на терен.

„Значи, голема благодарност за она што го правите секојдневно.“

„Вие правите навистина важна работа овде и бранењето на нашите слободи е навистина важно, и сите дома целосно ве поддржуваат,“ рече тој.

Освен британската воена база, принцот ја посети и територијалната база на полската армија каде што се сретна со полски војници.

Наследникот на тронот треба да го посети и украинскиот бегалски центар во Варшава. В четврток принцот ќе се сретне со полскиот претседател Анджеј Дуда и ќе присуствува на положување венци.

22.03.2023 - 21:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега