Потребни се само три состојки- Брз и едноставен трик кој ќе ве спаси од непријатната миризба од одводот

 

На сите им пречи кога чувствуваме непријатен мирис од одводот, но за среќа, постои едноставно решение за овој проблем.

Од одводот се јавува непријатен мирис затоа што се собира остатоци од храна, па затоа треба да внимавате да оставате остатоците од храна да одат во одводот бидејќи може и да се запушат цевките.

Обидете се редовно да го чистите, за да не се собираат бактерии.

Сеак доколку почувстувате непријатна миризба нема потреба да користите хемикалии кои можат да бидат штетни за вашето здравје.Ово раствор ќе ги отстрани дури и најтврдокорните дамки, ќе го отпуштите одводот и ќе го решите проблемот со непријатни мириси.

Потребни состојки:

- 400 мл оцет

- 3 лажици сода бикарбона

- 5 литри вода

Во водата прво, додадете сода бикарбона, а потоа додадете оцет малку по малку. Бидете внимателни затоа што ќе се пени. Покријте малку и внимавајте. Оставете да делува неколку минути, а потоа истурете ја во вода во одводот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.10.2020 - 14:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега