Постојано ви кркорат цревата и надуени сте - позната причината за тоа

Не постои општа клиничка дефиниција за честите движења или кркорења на цревата. Многуте студии индицираат дека повеќето од луѓето во просек имаат по три движења (кркорења) неделно.

Честотата на движењата на цревата исто така варира со текот на времето. Можно е секојдневно да имате по едно кркорење на цревата во текот на неколку години и наеднаш да имате по две или три без некоја особена причина. Ако кркорењата се зачестат, но како резултат на тоа не се јават воденикави и течни столици, дијареа или крвава столица, таа промена најверојатно не претставува знак за никаква болест.

Причини

Businessman holding his stomach in pain or indigestionАко имате повеќе движења на цревата од вообичаено, постојат големи шанси да имате направено некоја промена во својот животен стил. На пример:

· Сте започнале да конзумирате повеќе овошје, зеленчук и цели зрна, кои што го зголемуваат внесот на целулозни влакна.

· Сте започнале со редовно вежбање или сте ја зголемиле физичката активност.

· Сте започнале да пиете повеќе вода.

Болести кои што можат да предизвикаат чести движења на цревата се:

– Канцер на колон

– Хипертироидизам (преактиван тироидеа)

– Несакан ефект на некој лек

Кога да посетите доктор

Ако ги почувствувате следните симптоми, а имате зачестени кркорења, повеќе од тоа што е вообичаено, закажете посета кај докторот:

– Промени во формата, волуменот или изгледот на столицата

– Абдоминална болка

– Крв, мукус или гној во фецесот

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.03.2021 - 17:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега