Подгответе вкусна чорба со зеленчук и куркума

Чинија топла чорба ги радува сите во студените денови. За да подготвите чорба од зеленчук по овој рецепт, нема да ви треба многу време или многу пари, а ќе добиете многу вкусна чорба.

Состојки:

1 мал целер
2 средни моркови
2 средни компири
1 мал праз
грст фиде
3 супени лажици маслиново масло
1,5 литар вода
1/2 лажичка куркума
1/2 лажичка лук во прав (или 1 свежо чешне лук)
1/2 лажичка црн пипер

За запршка:

2 полни лажици јогурт
2 лажици брашно
1 жолчка од јајце

Подготовка:

Исечете го целиот зеленчук на парчиња и пржете го во маслиново масло 3-4 минути. Додадете вода и варете. Наместо вода, можете да користите пилешка супа. Додадете ги тестенините и варете додека не омекне. Додадете зачини.

Во посебна чинија изматете ги јогуртот, брашното и жолчкате. Се меша со 2-3 лажици сварена супа и се додава во супата. Се вари кратко и се трга од шпорет.

07.12.2022 - 20:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега