Почина познатиот српски режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија.

Режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ го сними во 1976 година.

Има снимено над 30 документарни филмови и 13 играни филмови.

Меѓу добро познатите филмови на Паскаљевиќ се: „Специјален третман“, „Варљиво лето 68“, „Буре барут“, „Танго Аргентино“, „Ангел чувар“…

Добитник е на многу престижни награди, вклучувајќи ја и наградата на критичари за најдобар европски филм во 1998 година за „Буре барут“ и наградата во Сан Себастијан во 1990 година за филмот „Време на чуда“.

Списанието „Варајети“ го прогласи за еден од петте најдобри режисери на годината во 2001 година.

Одликуван беше со Француски орден за уметност и литература.

Тој е првиот филмски режисер што ја доби наградата „Бернард Вики Мост“ за хуманизам во своите дела во Минхен во 2002 година. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.09.2020 - 23:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега