Почина мајката на бебето повредено во нападот во Сиднеј, очајнички се борела да си го спаси детето


Мајката (38) на малото деветмесечно бебе кое беше тешко повредено во нападот во Сиднеј им подлегнала на повредите.

Бројот на загинати во денешниот напад со нож во трговскиот центар Вестфилд Бонди Џанкшн на истокот на Сиднеј се искачи на седум, вклучувајќи го и напаѓачот.

Медиумите јавуваат дека бебето било прободено во стомакот и било оперирано, откако хероите користеле облека од продавницата за да му го спречат крварењето.

Нападот со нож во трговскиот центар „Вестфилд Бонди Џанкшн“ на истокот на Сиднеј се случи денеска, а напаѓачот бил убиен од полицијата, изјави претставникот на австралиската полиција Ентони Кук.

„Полицајка се соочи со напаѓачот…таа брзо тргна зад него за да го стигне. Тој се сврте кон неа и подигна нож. Таа употреби огнено оружје и тоа лице сега е мртво“, рече тој, според Чувар.

Според исказот на сведокот, објавија медиумите, припадничката на полицијата му рекла на напаѓачот да го фрли ножот, а кога тој не го сторил тоа, таа го застрелала директно во градите.

Кук рече дека, врз основа на прелиминарната истрага, се чини дека напаѓачот дејствувал сам.

Мотивот за нападот се уште не е познат, но засега не може да се исклучи можноста за терористички напад.

13.04.2024 - 14:18

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега