Пендаровски се возеше во јавен превоз – помина 682 километри во правец

Претседателот на државата Стево Пендаровски во моментот е во посета на Кралството Шведска каде патуваше со 682 километри во правец во воз. А таму проба и локален специјалитет.

Од шведската амбасада во Скопје велат дека таму не е ретка глетка да се видат шведски функционери како користат јавен превоз за да се движат низ и меѓу шведските градови.

-Всушност, тоа е претпочитаниот начин на транспорт низ цела Шведска за луѓе од сите возрасти и сфери на живот. Една од причините: грижа за животната средина, бидејќи возовите придонесуваат помалку за емисиите на јаглерод отколку авионските патувања. Среќни сме што и претседателот на Северна Македонија г -дин Стево Пендаровски ја користи шведската железница додека е во Шведска. За време на своето патување, придружуван од шведската амбасадорка г -ѓа Кристин Форсгрен Бенгтсон, тој имаше шанса да ужива во шведска фика со земички од цимет и кардамон.

Пендаровски на Инстаграм објави дека рутата била Малме – Гетеборг – Стокхолм која е вкупно 682 километри во правец.

14.10.2021 - 19:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега