Пендаровски „распали“ по Судскиот совет: Целата постава оттаму се избрука пред македонската јавност

Коректна е одлуката на холандскиот амбасадор да го стави во мирување проектот планиран за реализација со Судскиот совет по сите случувања таму, смета претседателот Стево Пендаровски. Очекува неговата постапка да ја следат и другите амбасадори и не смета дека се проблем членовите што тој ги предложил.

„Мислам дека проблемот со судскиот совет е многу поголем отколку тие двајца кои по мој предлог ги избра Собранието. Јас тука бев предлагач. За жал целата постава на овој Судски совет прилично се избрука во очите на македонската јавност. Во таа насока мислам дека е сосема коректна изјавата на холандскиот амбасадор да повлечат проект кој имаа намера да го спроведуваат со членовите на Судскиот совет. Би сакал да видам не само од холандската амбасада туку и од неколку други амбасади во Скопје да ги повлечат своите проекти и парите кои ги даваат, не само на Судскиот совет туку и на невладини организации и медиуми кои очигледно сите овие години наназад работат со европски пари а против Европа“, рече претседателот Пендаровски.

29.05.2023 - 17:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега