Пендаровски: Не можам да давам прогнози за средбата Вучиќ-Курти

Претседателот Стево Пендаровски, во Охрид изјави дека позитивниот исход од денешната средба меѓу лидерите на Косово и Србија, Аљбин Курти и Александар Вучиќ, ќе биде добар за целиот регион.

„Ако има позитивни вести на крајот од средбата Вучиќ-Курти, тоа е добро за целиот регион“, изјави Пендаровски.

Пендаровски рече дека не може да дава прогнози. Тој изјави дека на Вучиќ и од Курти и им посакал „добра и успешна работа“.

Пендаровски одговори негативно на прашањето дали ова е денот Д за преговори меѓу Белград и Приштина под покровителство на ЕУ.

Европската унија ја избра Северна Македонија како место за средба бидејќи Охридскиот договор од 2001 година и Договорот од Преспа од 2018 година се најпознатите неодамнешни примери за успешно решавање на споровите во регионот.

Домаќин на средбата е Премиерот Димитар Ковачевски, кој пред почетокот на дијалогот одвоено разговараше со Борел и Лајчак, Курти и Вучиќ.

Средбите се одржуваат во вилата Билјана, поранешната летна резиденција на Јосип Броз Тито, која сега е комплекс од државни вили.

Вилата е скриена во шума на рид на околу шест километри од Охрид.

18.03.2023 - 11:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега