Падна првата пресуда за убиството Халина Хачинс - познато е што му се случува на актерот

Оружарката од филмот „’Рѓа“ Хана Гутиерез-Рид денеска е осудена на 18 месеци затвор за смртта на Халина Хачинс.

Хана беше прогласена за виновна за убиство од небрежност во март, а казната што и е изречена денеска е најтешката казна досега во правниот спор околу смртта на Хачинс, односно трагедијата на сетот на филмот „Рѓа“. Случајот се уште е далеку од завршен, пишува Гардијан.

Судењето на Алек Болдвин, кој беше копродуцент на филмот покрај главната улога, е закажано за 10 јули, откако големата порота го прогласи за виновен за убиство од небрежност.

На поротата во Санта Фе и беа потребни помалку од два часа за да ја прогласи Хана за виновна за убиство од небрежност на 6 март, при што еден поротник рече потоа дека обвинетата не ја завршила „својата работа“ за да се осигура безбедноста на пиштолот на снимањето.

16.04.2024 - 10:04

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега