Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева во Ниш, а населението од дел од населбата Стеван Синѓелиќ по успешната евакуација е вратено во своите домови.

Операцијата била успешно спроведена и бомбата била изнесена од Ниш.

Претходно денеска од дел од населбата Стеван Синѓелиќ во овој град беа евакуирани 1.300 лица.

– Евакуацијата на дел од населбата Стеван Синѓелиќ беше успешно завршена, без никакви проблеми, а во овој момент оперативниот штаб ќе издаде наредба за започнување на втората, најразлична фаза од оваа операција, неутрализирање на бомбата, потоа натоварување и транспортирање на безбедно место каде што ќе биде уништен – изјави Чаушиќ претходно денеска пред почетокот на отстранувањето на бомбите.

Потсетуваме, тој прецизираше дека се евакуирани 1.300 лица, од кои 1.280 самостојно, додека 20 се сместени во соби обезбедени од градот Ниш, а 17 ја побарале медицинската помош што им била укажана.

Началникот на Одделението за вонредни состојби посочи дека акцијата на неутрализирање на бомбата ја извршиле припадниците на Одделот за демонтирање на остатоци од експлозив на СВС и прецизираше дека се работи за авионска бомба МК 84, тешка 1.000 килограми, калибар 2.000 либри, во која имало 430 килограми експлозивно полнење.

Чаушиќ додаде дека во оваа акција која започна утринава во 8 часот и 10 минути учествувале околу 230 лица, од кои 144 се припадници на Министерството за внатрешни работи и на градските служби на градот Ниш.

Посочувајќи дека станува збор за една од најголемите бомби пронајдени на територијата на Република Србија, Чаушиќ нагласи дека по нејзиното неутрализирање ќе биде преместена на безбедна локација надвор од градот Ниш, под придружба по затворените улици на трасата. , каде што ќе биде уништен.

21.04.2024 - 12:17

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега