Осуден Себастијан Курц

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц (37) е осуден на условна казна од осум месеци.Себастијан Курц беше осуден за давање лажни изјави во парламентарна истрага за наводна корупција во неговата прва влада.

Неговиот поранешен шеф на кабинет, Бернхард Бонели, беше осуден на шест месеци затвор за истото дело. Имаше и ослободителни пресуди за одредени точки, како што е назначувањето во одборот на директори на државниот холдинг Обаг.

Во својата одлука во петокот, Виенскиот регионален суд утврди дека Курц имал поголемо влијание врз назначувањето на надзорниот одбор на државниот холдинг „Обаг“, отколку што тој признал пред истражниот комитет.

Судската пресуда уследи по четиримесечно судење.

 
23.02.2024 - 20:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега