Одзивот до 15 часот поголем во споредба со 2019 година

Зголемена излезност – тоа е трендот во досегашниот тек од денешниот прв круг избори за претседател на земјата. Во првите шест часа од гласањето одзивот, според Државната изборна комисија, изнесува 26,35 отсто или околу 230 000 избирачи и тоа од обработени половина избирачки места.

„Според обработените податоци на ДИК за одзивот на гласање, најголема излезеност има во општина Новаци – 42,87 проценти , а најмала излезеност е забележана во Врапчиште – 10,11%“, рече претседателот на ДИК, Александар Даштевски.

Одзивот е значително поголем ако се спореди со претседателските избори од пред пет години.

„Споредбата со 2019, е точно за шест отсто поголема сега од 2019 година“, додава Даштевски.

24.04.2024 - 16:07

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега