Одлука која не се преиспитува: Отказ си доби шефот на кинеската метеоролошка служба

Шефот на кинеската метеоролошка служба е сменет, објавија кинеските државни медиуми, откако кинески балон со топол воздух прелета над САД. Кина тврди дека балонот бил метеоролошки, додека Американците се убедени дека бил користен за шпионажа.

Државната новинска агенција Ксинхуа ја објави веста откако висок функционер за одбрана на САД во четвртокот изјави дека САД следат кинески балон што летал над земјата во тоа време.

Жуанг Гутаи до петокот беше на чело на кинеската метеоролошка служба, но неговото заминување од таа позиција не беше неочекувано. Кон крајот на јануари, Жуанг беше избран за шеф на Народниот политички консултативен комитет на провинцијата Западна Гансу, провинциското политичко советодавно тело, пренесува Си-Ен-Ен.

Американски воени авиони соборија кинески балон над Атлантскиот Океан во близина на источниот брег на САД, потврди вчера министерот за одбрана Лојд Остин.

Операцијата стави крај на несекојдневната драма во американската јавност која предизвика дипломатски конфликт меѓу Вашингтон и Пекинг.

Американски функционер: Имаше три случаи на таков балон за време на мандатот на Трамп.

Висок официјален претставник на американската одбрана за Си-Ен-Ен изјави дека за време на администрацијата на Трамп имало три случаи на кинески балони накратко поминале над САД.

„Надзорните балони на Народна Република Кина накратко поминаа над континенталните САД најмалку три пати за време на претходната администрација и еднаш, за што знаеме, на почетокот на мандатот на Бајден, но никогаш во овој временски период“, рече тој.

Марк Еспер, поранешен секретар за одбрана на Трамп, изјави за Си-Ен-Ен дека е изненаден од изјавата на Пентагон дека слични инциденти се случиле за време на мандатот на Трамп.

„Не се сеќавам дека некој некогаш влегол во мојата канцеларија или прочитал нешто за Кинезите кои имаат надзорен балон над САД“, рече Еспер, додавајќи дека сигурно не се сеќава на тоа.

Еспер беше секретар за одбрана од летото 2019 до есента 2020 година.

05.02.2023 - 12:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега