Од 28 декември повеќе од 800 земјотреси се регистрирани во Хрватска- „Оваа состојба ги вознемирува нашите сограѓани“

Повеќе од 800 земјотреси се регистрирани во Хрватска од 28 декември минатата година, рече премиерот Андреј Пленковиќ денеска на отворениот дел од владината седница.

„Оваа ситуација ги вознемирува нашите сограѓани“, рече Пленковиќ и им се заблагодари на сите за помошта, волонтерите и донаторите на куќите.Досега, рече тој, се евидентирани 41.500 штети.Тој додаде дека знае дека е ладно и затоа работат на обезбедување сместување за секого.

Премиерот рече дека е обезбедена интензивна вакцинација, со оглед на околностите во подрачјето погодено од земјотресот и посочи дека училиштата во загрозеното подрачје ќе ја започнат втората половина на годината подоцна од другите.

"Продолжението на учебната година, особено во округот Сисак-Мославина, одиме од училиште до училиште, со оглед на големината на штетата. Владата, исто така, обезбеди еднократна помош, вкупно 50 милиони куни", рече Пленковиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.01.2021 - 14:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега