Нови детали за убиството на Данка: Браќата се скарале при пренесувањето на телото


Д. Д. (50) од селото Злот кај Бор е осомничен за убиството на Данка Илиќ (2), а татко му Р. Д. (73) и сега веќе починатиот брат Д. Д. (40) се осомничени дека му помогнале да го скрие телото на девојчето. Сомневања има и дека браќата се скарале при пренесувањето на телото и дека престанале да комуницираат меѓу себе поради што има многубројни нелогичности во нивните изјави за локацијата. Се истражува дали телото неколкупати го пренесувале без знаење на другиот.

Данка исчезна на 26 март од двор во Бањско Поле. Уапсените работници на Јавното комунално претпријатие „Водовод“ С. Ј. , како и Д. Д. (50) од село Злот, се сомнева дека го удриле детето со автомобил, подоцна го убиле, а потоа телото го фрлиле на депонија. Бидејќи девојчето сѐ уште не е пронајдено, постои сомневање дека телото е преместено.

Исто така, уапсени се таткото на осомничениот и брат му, кој набргу починал од срцев удар. Д. Д. признал дека го убил детето, а брат му наводно пред смртта признал дека помогнал да се пренесе телото. Но, никој од нив, како што тврдеа, наводно не памти, ниту знае каде е фрлено телото.

„Сè досега укажува на тоа дека браќата не ги усогласиле своите приказни или дека некои работи ги правеле одделно еден од друг. Сега се шпекулира дека во еден момент настанал конфликт меѓу осомничените, па дури и постои можност тие да го преместувале тело независно еден од друг на повеќе локации. Нивното однесување е сосема необјасниво. Д. Д ја донел полицијата на брестовачкиот мост тврдејќи дека телото е таму, но и полицијата на таа локација не нашла трага, а тоа било случај и со другиот брат. Единствено што сѐ уште не е јасно е улогата на таткото на Р. Д. и тоа се истражува“, изјави извор близок до истрагата.

12.04.2024 - 12:30

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега