Славниот режисер ги подели милионите и се пресели во приколица!

 

Замислете да имате непрегледна вила и да вашите филмови заработуваат милијарди долари, а одеднаш сето тоа да го продадете и да се преселите во приколка. Токму тоа го направи Том Шадјак, холивудскиот режисер познат по филмовите „Ејс Вентура“, „Луцкастиот професор“ и „Семоќниот Брус“. Само за филмот „Лажго Лажго“, заработи околу пет милиони долари, а за „Семоќниот Брус“, повеќе од 30 милиони. 

Тој во 2007 година, доживеа сообраќајка на велосипед, па стана пречувствителен на галама и светло. Таквата состојба траела шест месеци. 

„Од време на време мислев на самоубиство. Беше катастрофа. Најлошата работа која некогаш можете да ја направите е да се осудите на самица, а токму така јас се чувствував“, вели Том.

Кога се опорави продал се, се откажа од работата и се занимаваше со документарецот „I AM“, и пишуваше за своето животно искуство. 

„Не се откажав од се за да бидам среќен. Всушност не сум сигурен ни што е тоа среќа. Сепак откако се одреков од се почувствував повеќе задоволство“, вели Том дополнувајќи дека нема ништо лошо во тоа да се заработуваат пари, и дека никого не го осудува.

 

На крајот наведе три работи, кои според негово мислење, се клучни за промената на животот од криза до задоволство:

Врската со другите - клучно е да имате позитивни односи со луѓето во текот на животот.

Давање на другите - Што го пронајдете задоволството во својот живот, автоматски ќе почнете да помагате на другите околу себе. 

Да сфатите дека сите сме поврзани.

 

26.06.2014 - 18:26
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега