Внимавајте: Од понеделник стартува забраната за камиони на скопските улици

Град Скопје информира дека  од понеделник почнува нов времен режим на сообраќај, односно забрана за движење на товарни моторни возила на подрачјето на главниот град. Забраната ќе важи од 10 до 20 часот, во периодот до 1 септември.

- Оваа мерка се воведува со цел да се  заштити  коловозот од оштетувања предизвикани од  големите осни оптоварувања на тешки товарни моторни возила, во услови на високи дневни температури во текот на летото, соопшти Град Скопје.

Од ова решение се иземаат возилата кои превезуваат жива стока, лесно расиплива стока, хуманитарна помош, медицински препарати, комунални возила, возилата на ЈГП, превоз на експлозивни, запаливи и отровни материи, возила за превоз на градежни материјали (сиров бетон), како и градежна оператива кои вршат градежни работи на градилиштата за општините во Скопје, Град Скопје и Владата.

 

11.06.2014 - 14:10
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега