Прогласена катастрофа во Вуковарско-сремската жупанија

Хрватската Влада на предлог на директорот на Државната управа за заштита и спасување денеска прогласи „катастрофа“ на подрачјето на Вуковарско-сремската Жупанија, која е зафатена од поплави.

Државната управа за заштита и спасување раководи со оперативни сили и ги координира  активностите на другите учесници во операциите за заштита и спасување, а е задолжена и за информирање.

Управата го контролира и спроведувањето на мерките и активностите за заштита и спасување и спроведува мобилизација за потребите на системот за заштита и спасување.

21.05.2014 - 11:27
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега