Почина Науме Радичевски

По долго боледување вчера во Скопје почина писателот Науме Радически. Ќе биде погребан в петок, на  гробиштата во Ѓорче Петров.

Науме Радически е роден на 18 мај 1953 година во селото Мешеишта, охридско. Својот работен век го помина како професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Член на Друштвото на писателите на Македонија беше од 1984 година.

- Науме Радически како поет, критичар, есеист и научен работник остави забележлива трага во развојните процеси на македонската литература, соопшти Друштвото на писателите на Македонија.

Објавил повеќе поетски книги, меѓу кои „Постоења и мотиви“, „Светол тажен вик“ и „Преображение човеково“. Автор е и на критичко-есеистичките и научни книги „Релации и континуитет“, „Метаморфоза“ и „Време без збор“.  Добитник е на наградата на ДПМ  „Димитар Митрев“ за критика  есеистика.

06.05.2014 - 12:28

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега