Пријавување за земјоделски субвенции до крајот на мај

Пријавувањето за субвенциите за поголем дел од земjоделското производство е до 31 мај, а исплатата е според сезонскиот карактер на производството.

Полјоделците кои одгледуват житни и индустриски култури ќе добијат по 9.000 денари по хектар, а дополнителни 1 000 денари ќе се добива и за производството на  добиточната храна, 3.000 за сончоглед, ориз и за  употреба на сертифициран семенски материјал.

За доматот и краставиците субвенциите се 30.000 денари, а за другите видови зеленчук, 25. 000 денари по хектар, додека за лубениците и дињите подршката е 6.000 денари.

 

04.05.2014 - 11:35

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега