Откриена тајната за оплодување на јајце клетката

Научниците успеаа да ja откријат клучнaтa прва фаза од оплодувањето, која му овозможува на сперматозоидот да препознае јајце клетка и да се прицврсти за неа, станува јасно од публикација во научното списание “Nature”.

Врз ова откритие научниците работат десетина години, а тоа ќе овозможи да се развијат нови методи за лекување на неплодност, како и нови контрацептиви. За да има оплодување треба во првата фаза сперматозоидите и клетката да се фатат еден за друг, за да се движи кон нивното спојување и формирањето на ембрионот. Оваа важна прва фаза зависи од присуството на протеини и нивната интеракција. Во 2005 г. јапонски научници го открија предметниот протеин во сперматозоидот и го нарекоа Изумо по името на јапонско светилиште на бракот. Одговрот на него, протеинот при јајце-клетката,  остануваше досега мистерија. Британските научници успеаја да идентификуваат протеин, кој се наоѓа на мембраната на јајце клетката и го нарекоа Јонона по името на божицата на плодноста. При обидите е утврдено дека машки глувци кои немаат во спермата жолчки Изумо се залудни.

Истото важи и за женските глувци без жолчките-рецептор Јонона, бидејќи нивните јајце-клетки се неспособни да го задржат сперматозоидот и да се спојат со него, покажуваат набљудувањата на Гевин Рајт и научниците од неговиот тим. Утврдено е дека интеракцијата помеѓу протеините Јонона и Изумо е од фундаментално значење за нормалното оплодување кај цицачите.

17.04.2014 - 10:10

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега