ВИДЕО: Нуркач без проблем успеа да успие ајкула

Познато е дека ајкулите се животни кои не се пријателски настроени кон луѓето, но нуркачите на Бахамите, со малку трикови и многу храброст, докажаа дека можат да воспостават посебен однос со ајкулите.

Како што е прикажано во видеото, еден од нуркачите изгледа како да ја става ајкулата во вид на транс, односно неподвижност. Ајкулите можат да останат во оваа положба околу 15 минути, а некои видови животни се „хипнотизирани“ кога се превртуваат наопаку.

Нуркачите носат метални ракавици и опрема која ги заштитува од забите на ајкулите.

18.03.2014 - 19:11

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега