Путин потпиша: Крим е на Русија!

Претседателот на Русија  Владимир Путин, претседателот на Државниот совет на Крим Владимир Константинов, кримскиот премиер Сергеј Аксонов и градоначалникот на Севастопољ Алексеј Чалиј денеска потпишаа меѓудржавен договор за „прием на Република Крим во Руската Федерација“.

Документот ќе биде поднесен на усвојување до Уставниот суд, а потоа и до парламентите на Крим и на Русија.

Во моментот во составот на Русија има 83 субјекти.

18.03.2014 - 14:40

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега