Оставеното бебе Мевљан најверојатно ќе биде згрижено во Дом за доенчиња

Постапката за одземање на родителското право на родителите на бебето Мевљан кое беше фрлено на хауба во центарот на Скопје ќе започне уштре денеска, информираат од министерствотоз а труд и социјална политика. Извесно е дека на таткото целосно ќе му биде одземено родителското право а сеуште се утврдува дали таква постапка ќе бид епокрената и за мајката на оставеното бебе. Доколку се утвтрди потреба за одземање на родителското право на двајцата родители, бебето ќе биде сместено во Домот за доенчиња во Битола.

Родителите се осомничениз а злоставување на бебето. 

Од Детската клинка велат дека состојбата е стабилна но ќе гоз адржат бебето додека институциите не утврдат што понатаму.

17.03.2014 - 14:01

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега