Ходниците празни - општина Центар остана без службеници

Нови 14службеници во општина Центар од денеска остануваат без работа откако им истекува договорот за вработување на определено време, а агенцијата која ги ангажирала останала без лиценца. Како што јавува Плусинфо, станува збор за кадар вработен од актуелниот градоначлник Жерновски, но и неговиот претходник Тодоровиќ.
Од општината за порталто велат дека ходниците во општината се празни и дека нема која да ја работи секојдневната работа, поради што се трупаат предмети, особено во секторите за урбанизам и просторно планирање, бидејќи меѓу оние кои го загубија работното место е и раководителот.
Претходно, уште 35 лица останаа без договор за работа откако агенцијата која ги вработила ги известила дека останала без лиценца и дека не може да им ги продолжи договорите.
Плусинфо пишува дека во моментов е распишан тендер за избор на нова агенција за привремено вработување но поради жалба на одлуката на комисијата за спроведување на набавката, работите се одолговлекуваат.

14.01.2014 - 11:00

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега