Словенија има потреба од финасиска помош

 

Словенија има потреба од 4,8 милијарди евра за рекапитализација на банкарскиот сеткор кој е во криза, се вели во резултати од тестови на издржливост на словенечките банки објавени од централната банка.

За рекапитализација на банките се неопходни 4,778 милијарди евра, од кои три милијарди за главните државни банки, смета Боштјан Јазбец шеф на Словенечката централна банка.

Премиерот на Словенија  Аленка Братушек неодамна изјави дека државата нема да има потреба од меѓународна финансиска помош. 

12.12.2013 - 13:15

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега