Сестрата на Јованка Броз - Се плашам дека ордените исчезнаа засекогаш

Помина еден месец од смртта на Јованка Броз но сеуште не се откри кој би можел да ги украде ордените на вдовицата на Тито по погребната церемонија во „Куќата на цвеќето“.

„Незнам ништо за ордените никој ништо не ме известува во врска со тоа, се си мислам дека тие исчезнаа засекогаш, изјавила  Нада Будисављевиќ сетрата на Јованка.

Но и од  музејот на историјата на Југославија, чии ремки е „Куќата на цвеќето“ не знаат ништо за украдените ордени.

Полицијата сеуште не изнсува детали од истрагата. Ордените не биле зашитени послем погребот биле ставени во фиока во една од Меморијалните соби од каде биле украдени.

25.11.2013 - 11:56

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега