За Американците Македонците се трет најглупав народ во светот

Американски психолози ја рангираа Македонија на третото место на листата на најглупави народи. Психолозите спровеле анкета во 190 земји, а според резултатите, на првото место на листата како најглупав народ се најдоа Србите со индекс 50, потоа следат Турците, а третото место им припадна на Македонците, пренесе Правда.рс.

Од друга страна, на листата на првото место на најпаметни народи се ставени Швајцарците, па потоа следат Французите, Американците, Норвежаните, Британците...

Меѓу десетте најглупави народи се најдоа и Чесите, Пољаците, Унгарците, Естонците, Бугарите, Кенијците и жителите на Нов Зеланд. 

12.11.2013 - 11:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа