За тие што пцујат додека возат казна од 250 евра

Хрватскиот Сабор ја затегнува казнената политика. За да се намали бројот на случаи на прекршување на јавниот ред и мир, Хрватска воведува остри казни кои се движат од 250 евра па се до два месеци затвор.
Доколку псцуете додека возите и нервозно свирите со автмобилот, може да заработите казна од 250 евра или 15 дена затвор.
Казни ќе добицаат и просјаците на семафорите. Доколку бараат пари од возачите, може да се соочат со казна од 400 евра или 30 дена затвор.
Дрско однесување со полицијата ќе се казнува со скоро 700 евра, а доколку се осмелите да опцуете поолициски служеник, државата ќе ве казни со повеќе од 2000 евра.

 

 

12.11.2013 - 11:44

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега