Француски готвач открива како да го направите најдоброто пире од компири на светот

Француските готвачи тврдат дека го имаат не само најдобриот, туку и единствениот начин на кој треба да се приготвува пире од компири.

За да добиете совршено пире што нема да се стегне и да стане цврсто за неколку минути, а нема да биде ниту кашесто, треба исчистениот и исечкан компир да го сварите во павлака за готвење, а не во вода.

На тој начин ќе добиете пенасто и кремасто пире, тврдат француските готвачи. Ова е нивниот рецепт:

250 мл павлака за готвење

1 кг компири

3 лажици маслиново масло

3 лажици путер

Сол

Во тенџере ставете ја павлаката за готвење и потоа додадете го исчистениот компир, ситно насечкан. На тоа додадете ги и останатите состојки и други зачини по желба. Ставете капак на тенџерето и оствете го полека да се крчка 20-тина минути. Процедете ги компирите и испасирајте ги, а ако сакате да ја разредите смесата искористете ја течноста во која го варевте компирот. Додавајте мало количество течност за да не добиете кашеста смеса.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.01.2020 - 10:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега