Демократски сојуз: Гоце Делчев е македонски револуционер

 

Демократскиот сојуз смета дека дилемите околу националната припадност на Гоце Делчев и други македонски револуционери, херои и борци за слободна Македонија, се обид да се сосечат корените на македонскиот народ и значат ревидирање на историските факти и случувања.

„Гоце Делчев е македонец кој се борел и загинал за автономна и слободна Македонија.

Гоце Делчев е симбол за македонец-револуционер кој е опеан во македонските песни и со него се поистоветуваат генерации наназат и тоа ќе го прават и идните генерации.
Немаме ништо против да го слави Бугарија и нивните политички водства, но да се трвди дека тој е бугарин кој се борел за автономна Македонија и Македонска држава е хипокризија и театар на апсурдот.

Во 19-от век и првата половина од 20-от век можел ли некој во Бугарија да биде војник, учител или службеник ако не потпише изјава дека по националност е бугарин, како и сега, може ли македонец да добие бугарски пасош ако не попише изјава за дека има бугарски корени.

Демократскиот сојуз апелира да не се прават компромиси на штета на нашите национални интереси или да не се прифаќаат условувања и диктати поради некакви “пошироки цели и интереси” се вели во соопштението на Демократскиот сојуз.
 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.07.2019 - 19:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега