Бидете внимателни: Овие пет уреди трошат струја и кога се исклучени

Дали сте знаеле дека некои домаќински уреди водат „таен“ живот и продолжуваат да работат дури и тогаш кога не се вклучени? Доколку сакате да заштедите, прочитајте кои уреди трошат струја кога се исклучени…

1. Полнач без телефон = 1,2 вати дневно

2. Компјутери и лаптопи = 96 вати дневно

3. Уреди со тајмер = 108 вати дневно

4. Телевизор = 24 вати дневно

5. Дигитален ТВ тјунер = 22 вати дневно

За некои, овие бројки ќе бидат безначајни, додека други ќе бидат импресионирани. Во секој случај, вреди да ги исклучувате уредите од штекер, бидејќи секој непредвиден проток на струја може да ве остави без пари и со куќа полна со изгорени уреди.

 

 

 

11.06.2018 - 19:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега