Оваа земја гo забрани Јутјуб на еден месец

Највисокиот египетски суд донесе одлука да го укине Јутјуб во земјата на еден месец, поради видеата коишто содржат непримерни содржини и пораки за исламскиот пророк Мухамед.

Одлуката е донесена како епилог на процесот против аматерскиот филм „Невиноста на муслиманите” од 2012 година, каде што пророкот Мухамед е претставен како кловн и педофил.

Тоа видео предизвика масовни протести со антиамерикански карактер низ целиот Блиски Исток, во кои имаше и 30 настрадани.

Ставот на Вашингтон е дека видеото е направено приватно, без поддршка од официјални лица.

 

 

 

28.05.2018 - 16:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега