Батеријата на телефонот брзо ви се празни - пробајте го овој трик и ќе трае двојно подолго

Батеријата на вашиот телефон брзо ви се празни и не знаете што треба да правите и каде грешите. Еве неколку корисни совети:

Многу  е важно да одговорите на следниве праѓања: Дали често го полните телефонот? Дали го полните преку ноќ? Дали сето тоа го правите на правилен начин?

Фактот дека телефонот не го полните правилно.

Полнењето на телефонот во мали интервали може трајно да ја оштети батеријата е мит. Мит е дека телефонот треба да се полни само кога батеријата е при крај.

За ова постојат цврсти докази. Нјапознатата фирма за производство на батерии „Кадекс“ наведува дека „литиумско-јонската батерија има свој ниво на стрес кој може да се зголеми“.

„Ако го зголемите со премногу полнење, траењето на батеријата ќе се намали, што вас ве води до следниот чекор кој е многу важен.

Пред целосно да ви се наполни батеријата, исклучете го од полнач. Немојте никогаш да го полните до крај.

Не ниту потребно, ниту с бара батериите да се полнат во целост, бидејќи високиот напон може да ја преоптерети батеријата, која помалку ќе трае. Може да го наполните во мала количина во редовни временски интервали.

Погледнете на видеото:

 

 

 

 

 

25.04.2018 - 10:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега